جمع آوری متکدیان خارجی از سطح شهر بوشهر آغاز شد

معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری بندر بوشهر گفت:به منظور ساماندهی، تسهیل آمد و شد وسایل نقلیه در تقاطع ها و همچنین زیباسازی منظر شهری طرح جمع آوری متکدیان در بوشهر آغاز شد.

تکدي گري همانند سایر جرایم، معلول توسعه شهري و شهرنشینی است که ملازم با صنعتی شدن و افزایش مهاجرت از روستا به شهر است.تکدي گري نه تنها جرم و آسیب اجتماعی است، که خود منجر به نابهنجاريهاي اجتماعی دیگر از جمله فروش مواد مخدر، اعتیاد، ولگردي و اشاعه فساد می گردد و به طور قطع با تراکم جمعیت در شهرها ارتباط تنگاتنگی دارد.پدیده ی شومی که در چندسال اخیر رشد چشمگیری در جامعه ی ایران داشته است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری بندر بوشهر،ناامنى در کشورهای همسایه در طول سه دهه اخیر باعث شده تا سیل زیادی از مهاجران این کشورها راهی مرزهای کشور شده و بسیاری از آنها به صورت غیرقانونى وارد خاک ایران شوند که موجب بروز معضلات اجتماعی فراوانی شده اند.در این میان اکثر آنان در شهرهای مختلف مشغول تکدی گری هستند.تکدی گری اتباع خارجی به دلیل پیامدهای امنیتی،بهداشتی،اقتصادی و اجتماعی آثار مخرب بیشتری نسبت به موارد مشابه داخلی دارد.

بر اساس این گزارش،بوشهر به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی که شهری بندری و در نوار مرزی قرار گرفته و از جمله شهرهای مهاجرپذیر کشور محسوب می شود،یکی از گزینه های اصلی اتباع خارجی محسوب می شود که با حضور گسترده در سطح شهر،با توسل به انواع و اقسام شگرد‌ها و با سوء‌استفاده از احساسات شهروندان پشت چراغ قرمز چهارراه‌ها و اماکن شلوغ و پرتردد، کسب و کار پررونقی برای خود دست و پا کرده اند و صحنه‌ای آزاردهنده و تکراری برای شهروندان بوشهری ایجاد کرده اند.

این معضل اجتماعی فراگیر که اعتراض شهروندان بوشهری را نیز به همراه داشت سبب شد تا شهرداری بندر بوشهر اقدام به جمع آوری متکدیان خارجی سطح شهر کند.

معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری بندر بوشهر با اعلام اینکه قوانین جمهوری اسلامی ایران طبق ماده ۷۱۲ و ۷۱۳، تکدی گری را جرم می داند و فرد متکدی مجرم است گفت:تکدی گری و به خصوص حضور متکدیان خارجی پیامدهای امنیتی و بهداشتی به همراه دارد و به همین خاطر جمع آوری آنان از سطح شهر یکی از ضرورت های اصلی شهرداری محسوب می گردد.

 

رسول رمضانی بیان کرد:شهرداری بندر بوشهر با هماهنگی فرمانداری،نیرو انتظامی،سازمان بهزیستی،اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري بوشهر و سایر دستگاه های مرتبط اقدام به شناسایی و جمع آوری متکدیان خارجی سطح شهر بوشهر کرده است.

معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری بندر بوشهر اضافه کرد:متکدیان خارجی پس از جمع آوری توسط شهرداری در اختیار اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي استان قرار می گیرند تا با هماهنگی های لازم به مرز فرستاده شده و از کشور خارج شوند.

وی با تاکید بر اینکه عمده متکدیان بوشهر افراد غیربومی استان و غیرایرانی هستند افزود:روند جمع آوری متکدیان خارجی و غیر بومی بوشهر توسط شهرداری بندر بوشهر ادامه دارد و امیدواریم با همکاری دستگاه های مرتبط و با جمع آوری آخرین متکدی،شاهد ریشه کنی این پدیده ی شوم و آزار دهنده در سطح شهر باشیم.

 

 

نوشته های مرتبط: 
پنجره: 

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.