صدای پای زندگی در بافت تاریخی بوشهر

شهرداری بوشهر توانسته است تنها در سال ۱۳۹۴ ، دو هزار و ششصد متر از کوچه های خاکی بافت قدیمی را سنگفرش نماید و همچنین در سال ۱۳۹۵ ، این دو هزار و ششصد متر را به نه هزار و چهارصد متر افزایش دهد

بافت های قدیم و فرسوده شهری غالبا هسته اولیه و مرکزی شهرها هستند. این بافت ها دارای ارزش فرهنگی و تاریخی هستند و معمولا هویت آن شهر را تشکیل می دهند، روند شتابان شهر نشینی گسترش شهرها و بوجود آمدن برج ها، آسمان خراش ها و دیگر عوامل از قبیل نبود امکانات رفاهی و تاریخی و دسترسی مناسب به خدمات شهری موجب فرسودگی و به انزوا کشیده شدن این بافت های تاریخی ارزشمند شده است .

به گزارش روابط عمومی شهرداری بندر بوشهر،متخصصین و پژوهشگران این عرصه ، بر این باورند با توجه ، بازسازی و افزایش تعاملات و رفت و آمدهای اجتماعی در این بافت های تاریخی می توان توان فرسوده ی این هندسه های هویت بخش را بازآفرینی مجدد کرد و هویت از دست رفته و فراموش شده اشان را به آنان برگرداند . بافت قدیم بوشهر نیز یکی از همین هویت های فراموش شده است که این روزها ضرورت زندگی دوباره آنها توسط اهالی فن ، فعالان فرهنگی و سمن ها احساس شده و بر بازیابی توان و تولد دوباره آن تاکید گردیده است  .


اگر نیم نگاهی به تاریخ، معماری بافت قدیم شهر بوشهر داشته باشید با تاریخ و هویتی روبرو هستید که با توجه به قلمرو و جغرافیا ، طبعیت و مراودات و فرهنگ مردم این شهر بنا شده است .


 پنجره های دل انگیز رنگ رنگ ، شناشیرهای زیبا با چشم اندازهای منحصر به فرد ، پنج دری های تو در تو ، حیاط ها و آب انبارهای زیبا ، کوچه های سر در آغوش هم برده ، جلوه ای دیگر از هویت مردمی به نمایش گذاشته است که سالیان سال با فرهنگ ها و ادیان جوراجور همزیستی مسالمت آمیز و زیبایی به یادگار گذاشته اند .


در همین کوچه ها و خانه ها ادبیاتی داستانی شکل گرفته است که نویسندگانی چون صادق چوبک ، منیرو روانی پور ، احمد آرام ، ایرج صغیری بدان پرداخته اند .


در این سالها بازآفرینی و حیات مجدد بافت تاریخی بوشهر احساس شده است و این احساس تا حدودی عملیاتی شده است .زنده و پویا کردن محلات قدیمی شهر با خانه ها و کوچه ها و میدان های کوچکش می رود که به عنوان یک فرهنگ در اذهان عمومی نقش ببندد .

 
شهرداری بندر بوشهر نیز در این حیات مجدد بافت قدیمی مدتی است که آستین را بالا زده و به  مرمت عمارت ها و ابنیه ها  پرداخته است . یکی از این فعالیت ها و بازآفرینی های شهرداری موزاییک فرش بافت قدیم است . کاری که تا کنون از هیچ نهاد و سازمان مربوطه ای بدین وسعت سر نزده و به آن پرداخته نشده بود .


شهرداری بوشهر توانسته است تنها در سال ۱۳۹۴ ، دو هزار و ششصد متر از کوچه های خاکی بافت قدیمی را سنگفرش نماید و همچنین در سال ۱۳۹۵ ، این دو هزار و ششصد متر را به نه هزار و چهارصد متر افزایش دهد . یعنی ا عملیات سنگفرش بافت قدیم بوشهر را را با رشدی چشمگیر و قابل تامل همراه سازد. حرکتی که می تواند خون تازه ای را در رگ این بافت فرسوده و محتضر جاری سازد و این هویت تاریخی مردم شهر بوشهر را حیاتی دیگر ببخشد .


این حرکت شهرداری بندر بوشهر، علاوه بر نمایش گذاشتن دغدغه های مدیریت شهری بوشهر در بازیابی هویت  فرهنگی مردم این کهن شهر می تواند بر وظیفه شناسی شهرداری این شهر نیز صحه  بگذارد که در کنار عمران و آبادانی شهر نگاهی نیز به تاریخ و فرهنگ مرکز استان داشته باشد . وظیفه ای که امروز از نگاه شهرداری های کلان شهر های دنیا  دور نمانده است .

 


 

نوشته های مرتبط: 
پنجره: 

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.