نگاهی به یک پروژه شهری با ابعاد محیط زیستی

ادامه روند پروژه بهسازی پارک پرندگان بوشهر

انتظار می رود با بهسازی پارک پرندگان در کنار خلیج فارس،این پارک تبدیل به محیطی جذاب،شاداب برای شهروندان و پر از زیبایی های طبیعت و جلوهای محیط زیست متناسب با اقلیم بوشهر شود.

پارک پرندگان بوشهر در سال۱۳۷۸ در محل پارک خلیج فارس تاسیس شد که هدف از آن افزایش ارتباط شهروندان با گونه های مختلف پرندگان و ایجاد شادابی محیط شهری بود. این پارک با دارا بودن درختان مرتفع مانند اکالیپتوس ، کونوکارپوس وگل ابریشم ، از جمله پارکهای سایه دار شهر بوشهر می باشد که در کنار خلیج فارس محیطی شاداب را برای خانواده ها و شهروندان مهیا می سازد.

این پارک با دارا بودن ۲۵گونه پرنده از جمله طاووس،قرقاول،مرغ و خروس چینی،لهستانی ولاری، اردک، غاز، کبوتر، قمری، مرغ عشق، طوطی، فنچ، پرندگان شکاری، کرکس، عقاب، بوقلمون، مرغ شاخ دار هندی و ... از پارک های جذاب شهربوشهر است که خانواده ها و مدارس، کودکان و دانش آموزان را جهت مشاهده از نزدیک گونه های جالب و زیبای پرندگان بدانجا می برند. در پارک پرندگان بوشهر این امکان فراهم است که اگر شهروندان بخواهند پرندگانی را به این مجموعه اهدا کنند مسئولیت این پارک آنها را پذیرا خواهد بود.همچنین پرندگانی که بنا به هر دلیل دچار جراحت و یا بیماری باشند در پارک پرندگان مداوا و نگهداری می شوند.

در مجموعه پروژه های «بوشهر در مسیر توسعه و شکوفایی »که طی دو سال اخیر توسط شهرداری بوشهر جهت ایجاد تحول در سطح زیر بنایی و مبلمان شهری در حوزه های متعدد در حال اجرا است،یکی از پروژه هایی که اخیرا مورد هدف گذاری شهرداری قرار گرفته است، «بهسازی پارک پرندگان» می باشد.

در اجرای فاز جدید این پروژه ، روش های نوین نگهداری پرندگان در نظر گرفته شده است و زمینه همسان سازی محیط زندگی پرندگان با طبیعت و محیط زیست فراهم می شود.

علاوه بر برنامه شهرداری جهت افزایش گونه های متنوع پرندگان،برای جلوگیری از ورود برخی پرندگان مثل گنجشک و مرغ ماهی خوار که باعث آسیب به سایر مجموعه می شود،مسقف شدن این مجموعه بوسیله تور در دستور کار قرار گرفته شده است.

در اجرای فاز جدید این پروژه،رها سازی برخی از پرندگان جالب در نظر گرفته می شود و با ایجاد آشیانه سازی در درختان و کف مجموعه، محیطی طبیعی برای تکثیر پرندگان فراهم خواهد شد.

همچنین پرندگانی که نیاز به زندگی در قفس دارند،با ایجاد قفس های بزرگتر و استاندارد وضعیت زیستگاه شان بهبود خواهد یافت.

انتظار می رود با بهسازی پارک پرندگان در کنار خلیج فارس،این پارک تبدیل به محیطی جذاب،شاداب برای شهروندان و پر از زیبایی های طبیعت و جلوهای محیط زیست متناسب با اقلیم بوشهر شود.

تصویر هوایی پارک پرندگان

پرندگان شکاری را نیز در پارک پرندگان بوشهر می توان مشاهده کرد

 

صدای اردکها و غازها در همان بدو ورود به پارک مخاطب را به سمت خود فرا می خواند

 

در حال حاضر دیوار کشی محوطه دور پارک در حال اجراست

پنجره: 

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.