گزارشی از نشست خبری و هم اندیشی رسانه و مدیریت شهری+تصاویر

میگلی نژاد :تا پایان سال تحول جدی در شهر ایجاد می کنیم

نشست خبری و جلسه هم اندیشی شورای اسلامی شهر و شهردار با مدیران رسانه و خبرنگاران برگزار شد. در این نشست خبرنگاران از رسانه های مختلف سوالات خود را در فضایی صمیمانه از شهردار بوشهر و رییس شورای اسلامی شهر مطرح کردند

نشست خبری و هم اندیشی با مدیران رسانه و خبرنگاران بوشهر با حضور رییس شورای اسلامی شهر، اعضای شورا و شهردار و معاونین و مدیران شهرداری در سالن کنفرانس شهرداری بوشهر برگزار شد. 

صمیمانه با خبرنگاران

در این نشست که در بیست و سوم مرداد ماه برپا شد شهردار بوشهر در ابتدا با تشکر از خبرنگاران اظهار داشت:  خبرنگاران که بر اساس تعهدتان احساس مسئولیت می کنید و رسالت بس سنگین خبرنگاری و پیام را عهده دار دارید.

میگلی نژاد با اشاره به مدیران کم ظرفیت و بد اخلاق و کارشکن افزود : این مدیران از خبرنگاران نباید ناراحت شوند زیرا چنین مدیرانی یاد نگرفته اند که در جامعه ای که زندگی می کنند دموکراسی حاکم است وقتی چنین مدیرانی یاد نگرفتند و تمرین نکرده اند که حلیم و بردبار باشند یقیناً لیاقت پذیرفتن مسئولیت هم ندارند .

شهردار بوشهر در این نشست خبری ادامه داد: بر اساس فرمایشات مولای متقیان حضرت علی (ع) بزرگترین مشخصه ی یک مدیر حلیم و بردبار بودن است. اما بعضاً می بینیم که در میان مسئولان برخی ها از این مشخصه به دور هستند.

میگلی نژاد با بیان این مطلب که خبرنگاران بر اساس مسئولیت و رسالتی که بر عهده دارند در رویکرد کاریشان از افراط و تفریط پرهیز کنند اظهار داشت: خبرنگاران نباید گوشه گیر و تندرو و خانه نشین باشند و مبنای حرکتشان در جامعه احساس مسئولیت باشد خواه فلان مسئول به مذاقش خوش بیاید و یا نیاید .

شهردار بوشهر خطاب با خبرنگاران تاکید کرد :شماها کارهای سخت و شکننده ای دارید اما اگر بدون حب و بعض باشد یقین بدانید که به وظیفه تان خوب عمل کرده اید .

همچنبن شهردار بوشهر از خبرنگاران  به دلیل اینکه پرسشهایشان در نشست خبری سال گذشته بدون پاسخ مانده بود پوزش طلبید.

نگاهی کلی شهردار به عملکرد چهارده ماهه اش

 از زمان آغاز چهارده ماهه فعالیتم در شهرداری با استعانت از خداوند متعال و حمایت های اعضای شورای اسلامی شهر و پذیرش خدمت از طرف مردم فرصت خدمت گذاری برای من ایجاد شد تا تحولات نسبتاً خوبی در شهر ایجاد  کنیم.

هنگامی که گاهاً در حین عبور از خیابان با تقدیر و تشکرهای شهروندان مواجه می شوم همان لحظه سخت ترین لحظه زندگی ام است صرفاً به لحاظ اینکه احساس می کنم که هر چه داریم کار انجام می دهیم باز هم بدهکار مردم هستیم زیرا شأن و جایگاه و شخصیت همشهریان فراتر از این کارهاست از خداوند طلب می نمایم که به اینجانب و همکارانم توفیق خدمتگذاری در ساختن شهری در خور شأن و منزلت مردم عنایت کنند. انصافاً مهمترین احساس نیاز من همین مسئله است .

با توجه به کمبودها و رکود اقتصادی و تأثیر شکرف آن بر درآمد شهرداری، بودجه امسال شهرداری را ۲۰۳ میلیارد تومان تنظیم کردیم اما معلوم نیست که این رقم محقق شود .تلاشمان بر تحقق بودجه مذکور است .در همین راستا در جمع شما خبرنگاران از همه همکارانم بخاطر بستن کمر همت و رضایت در بین مردم تشکر می کنم.

 تا کنون ۹۹ درصد از پروژه های سال ۹۵ شهرداری را به مناقصه گذاشته ایم، بخش اعظم عملیات اجرایی پروژه ها شروع کرده ایم، تاکیدمان بر این است که تا پایان سال تحول جدی در شهر ایجاد کنیم.

در اجرای تقاطع غیر همسطح میدان  آزادی با سنگ اندازی زیادی مواجه شدم

در بحث تقاطع غیر همسطح با توجه به اینکه خرداد ماه سال گذشته عهده دار مسئولیت شهرداری بوشهر شده ام ولی با سنگ اندازیهای بسیار زیاد مواجه گردیدم به گونه ای که هر دقیقه یک مانع را از سر می گذراندم ولی خسته نشدیم چون نیت مان بر انجام کار استوار است، عنوان می کنند که احداث تقاطع غیر همسطح در میدان آزادی توجیه ندارد ولی توجیه من این است که اگر مثلاً صبح در همان مسیر ۱۰ دقیقه یا ربع ساعت در اثر هر اتفاقی یا مثلاً تصادف خیابان را مسدود بکنند با ازدحام سنگین ترافیکی مواجه می شویم .

توجیه دیگر من این است که ۱۰۰۰ هکتار از زمین های پایگاه دریایی در حال واگذاری است. اکثر محلات همجوار منزل ویلایی شان را دارند تبدیل به آپارتمان می کنند. نگاه مان به آینده است زیرا نمی خواهیم در آینده عرصه برایمان تنگ شود. اگر راه برایم هموار بود در میدان مطهری هم به موازات میدان آزادی تقاطع غیر همسطح ایجاد می کردم.

 

پاسخ به خبرنگاران

 سعید رضایی،سرپرست خبرگزاری مهر

سوال:شهردار محترم با وجود وعده هایی که داده اید هنوز با گذشت ۱۴ ماه وعده های شما در ارتباط با تغییرات لحظه ای در شهر و استفاده از ظرفیت نیروگاه اتمی و اینکه  زیر ساخت ها را طوری طراحی کنید که متناسب با افزایش چند برابری جمعیت باشد ،متاسفانه با گذشت چند ماه هنوز وعده های شما محقق نشده است.

میگلی نژاد شهردار بوشهر: با توجه به تجربه کاری و مدیریتی اینجانب، تغییرات لحظه ای  در شهر ایجاد می شود و بعد از ۵ سال شاهد تغییرات کلی در شهر خواهیم بود.امیدواریم تا یک ماه آینده این اتفاق بیفتد.موید گفته های من هم مسافرانی هستند که از خارج از شهر به شهر وارد می شود.

سید حسین جعفری از هفته نامه جنوب امروز

سوال:با توجه به اینکه شما از دولتمردان سیاسی محسوب می شوید و سابقه بخشداری و فرمانداری در کارنامه خود دارید،چه تناسبی بین کار سیاسی و جایگاه فعلی شما در سمت شهردار وجود دارد؟ همانگونه که مستحضرید رویکرد دولت های قبلی با شهرداری بوشهر در خصوص کمک های مالی رویکرد خوبی نبود و در حقیقت بعضا بجای کمک به شهرداری سنگ اندازی هم می کردند،ولی از موقع روی کار آمدن دولت فعلی،رویکرد این دولت همراهی با شهرداری است و تا این مدت کمک های مالی خوبی به شهرداری گردیده است.پاسخ شما چیست؟

غلامعلی میگلی نژاد :من چون سابقه زیاد در وزارت کشوری دارم و رئیس کمیته برنامه ریزی شهرستان و همچین شورای کشاورزی شهرستان بودم  تجربیات زیادی در کارهای عمرانی دارم و یقینا از نگاه سیاسی برای پیشرفت کارهای عمرانی استفاده می کنم و این می تواند برای پیشبرد کارهای عمرانی قوت باشد.

مهرداد جشنی پور از پایگاه خبری سوک

سوال:نظر شما در ارتباط  با عدم گسترش سکونتگاه های غیر رسمی و عدم هماهنگی بین دستگاه های خدمات رسان در شهر و نیز مطالبه های جزء و کلان مردم در راستای خدمات بهینه به شهروندان و نیز چالش در خدمات رسانی سیستم حمل و نقل درون شهری به مردم خصوصا سازمان اتوبوسرانی و اینکه شما از تغییرات گسترده و چشمگیر بعد از ۵ سال در شهر صحبت می فرمایید ولی ما شاهد روزمرگی در اجرای پروژه های شهرداری هستیم و همچنین عدم برابری در ارائه توزیع خدمات شهری به محلات و اینکه گاها مشاهده می شود خدمات دهی به برخی از محلات گزینشی و با نگاه ویژه انجام می گیرد،نظر شما چیست؟

غلامعلی میگلی نژاد،شهرداربوشهر :ما همانطور که قبلا هم اشاره کردیم قصدمان بر توسعه متوازن محلات در راستای تخصیص اعتبارات است.اگر ما در بودجه امسال شهرداری اعتبار محلات جنوبی را ارتقا دادیم بخاطر عقب افتادگی این محلات از قافله توسعه است. زیرا محلات مذکور در این ۲۰الی ۳۰ ساله ای که در حریم نیروگاه اتمی بودند وضعیتشان مثل هلیله و بندرگاه بود،دولت هم جبران عقب ماندگی محلات مذکور نکرد. در سال گذشته ۴۰۰ کوچه در محلات مذکور آسفالت گردید معادل با ۳۶۷هزار متر مربع . شاید به جرات بگویم کمتر از ۵ درصد از این میزان آسفالت را مردم  از سهم خودیاری پرداخت کرده اند و مابقی از اعتبارات شهرداری پرداخت شد.

در خصوص پاسخ به این سوال شما که هر هفته یک اتفاق خاص در بوشهر صورت بگیرد پاسخ من این است که باید دولت مشارکت جدی کند.اگر می گوییم منطقه آزاد باید ایجاد شود و بوشهر به خط راه آهن وصل شود باید نگاه دولت این مهم تحقق یابد،از نگاه من توسعه و شکوفایی بندر بوشهر در گرو وصل شدن راه آهن سراسری به آبهای آزاد یعنی" بندر بوشهر " است.

در خصوص کمک به وضعیت حمل و نقل: قانون بر پرداخت یک سوم درصد از هزینه حمل و نقل درون شهری توسط دولت صراحت دارد ولی متاسفانه دولت از پرداخت سهم خود شانه خالی می کند.شهرداری هم به تنهایی در انجام این وظیفه قادر نیست.شهرداری امسال مبلغ قابل توجهی مازاد بر کمک های سالیانه به اتوبوسرانی کمک کرد.

مدیریت واحد شهری در کشورهای توسعه یافته تحقق پیدا کرده است.اگر این مهم در کشور ما نیز اتفاق بیفتد از موازی کاری ها جلوگیری می شود و ۲۳ سازمان زیر نظر شهرداری ها قرار می گیرند، در مجمع تشخیص مصلحت نظام بحث مذکور مطرح است و کارهای آن انجام شده ولی تاکنون ابلاغ نشده است.

هدی خرم آبادی از روزنامه بامداد جنوب

سوال: برخی از شهروندان از روند صدور پایان کار توسط بخش های ذی ربط شهرداری گلایه دارند و اینکه در جلسه معارفه جنابعالی از قول شما وعده کمک ۱۰۰ میلیارد تومانی از طرف استاندار به شهرداری داده شد،آیا این کمک پرداخت شد؟

میگلی نژاد شهردار بوشهر :اگر چنانچه شهروندی در ارتباط با پایان کارش فرایند کارش انجام شده باشد، به شهرداران مناطق ۱ و ۲ مراجعه کنند،این روند ظرف مدت ۲ الی۳ ساعت انجام می پذیرد و اگر به هر علتی پایان کار صادر نشد می توانند مستقیما به دفتر اینجانب مراجعه کنند.

از اعتبارات تملک دارایی ها تقریبا حدود ۲ میلیارد تومان  از مطالبات سال قبل از طرف استانداری به ما قول پرداخت داده شده است، از اعتبارات امسال مبلغی پرداخت نشده و ما باید تلاش کنیم از اعتبارات شهرداری هزینه شود.

اکبر اقبال مجرد مدیرخبرگزاری ایرنا

سوال:تراکمی که در شهر صورت می گیرد با بافت و ظرفیت شهری همخوانی ندارد و نیز بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر از کل متراژ زمین ۶۰ درصد بابت احداث با اضافه یک طبقه محاسبه می گردد.آیا بجای کاهش تعداد طبقات امکان تعریض کوچه ها از ۸ متر به ۱۰ متر وجود دارد؟

شهردار بوشهر:تعریض کوچه ها به استناد قانون بر عهده شورای عالی معماری و شهرسازی است و ربطی به شهرداری ندارد و شهرداری فقط به عنوان مجری عمل می کند.

صالحی زاده خبرنگار هفته نامه پهلوان لیان

سوال: چرا شهرداری در توزیع اعتبارات به تیم های ورزشی نگاه گزینشی فقط به تیم شاهین داشته و توسعه تیم های ورزشی محلات را از نظر دور داشته است؟

شهردار بوشهر:همه ما می دانیم که بوشهری ها از قدیم الایام علاقمند به تیم های ورزشی شاهین و ایرانجوان بوده اند . ما و اعضای محترم شورای اسلامی شهر احساس کردیم که شاهین در حال انحلال است و با توجه به اینکه موضوع تیمداری وظیفه ذاتی شهرداری نیست اما جهت تقویت بنیه ی تیم  شاهین،باشگاه مذکور را تحت پوشش شهرداری قرار دادیم و همینطور به موازات آن  تیم ایرانجوان را کمک مالی کردیم.

بتول سهراب پور خبرنگار خبرگزاری مهر

سوال: چرا در خصوص اتمام میدان ورودی شهر(میدان غدیر) رابطه خوبی بین استانداری و شهرداری وجود ندارد؟

مهم ترین شاخص و برنامه ای که برای بانوان در برنامه کار ی خود دارید بیان نماید؟

در خصوص پلاژ بانوان، کف پلاژ پوشیده از سنگلاخ می باشد به گونه ای که هنگام شنا کردن در اثر تماس بدن با سنگلاخ  های درون پلاژ شناگران اذیت می شوند.نظر شما در ارتباط با پاکسازی کف پلاژ از سنگلاخ ها چیست؟

اخیرا ما با گلایه های برخی از شهروندان مبنی بر استفاده از قوه قهریه از طرف شهرداری جهت بیرون راندن از منازلشان که در مسیر تعریض گذر قرار گرفته مواجه هستیم نظر شما در این باره چیست ؟

شهردار:در خصوص میدان غدیر(میدان ورودی شهر بوشهر) یک الی دو ماه است که کارمان را شروع کرده ایم و در حال انجام است و ادامه پروژه در حال انجام است.

در خصوص سوال مطروحه در ارتباط با پلاژ بانوان من هم با شما هم عقیده هستم ولی از سوی برخی از بانوان اعضای شورا مطرح شد که پلاژ هیچگونه مشکلی ندارد. البته از اول این طرح به اینصورت نباید انجام می شد.باید لایروبی آن انجام گردد.

در خصوص اجرای پروژه های مشترک شهرداری برای خانم ها و آقایان،پروژه هایی به اتمام رسیده به  گونه ای است که  هم خانم ها و هم آقایان استفاده می کنند.اگر در همین راستا برای خانم ها پیشنهادی دارید تحویل شهرداری بدهید تا در برنامه هایمان لحاظ کنیم.

در خصوص تخریب منازل شمال مسجد توحید بر اساس رای کمیته ۳ نفره که مورد قبول مالکین و دادگستری بوده عمل کرده ایم و ما اعمال نظر شخصی نکرده ایم و تابع قانون بوده ایم.

در خصوص تعامل با استانداری باید اعلام کنم که تعامل خوبی بین ما و استانداری وجود دارد.

در خصوص پروژه های دفتر فنی استانداری حدفاصل میدان آزادی تا میدان مطهری  موافقت استانداری را گرفته ایم که پروژه مذکور با پارک حاشیه ای که در دست اقدام داریم تجمیع شود.

هیچگونه درخواستی از طرف شهرداری به استانداری جهت تحویل دهکده گردشگری داده نشده است زیرا پروژه های زیادی در سطح شهر در دست اجرا داریم.به عنوان نمونه(پارک هایی نظیر پارک ۱۵۷ هکتاری لیان سرتل،پارک واقع در باغ بهزاد ریشهر و نظیر این پروژه ها)

حیدری

سوال: نظر شما در ارتباط با عدم هماهنگی بین دستگاه های حفار مانند ادارات برق و آب و مخابرات با شهرداری چیست؟

شهردار:در ارتباط با عدم هماهنگی بین دستگاه های حفار،ابتدای سال از طرف شهرداری به کلیه این دستگاه ها طی نامه ای اعلام شدکه محل های حفاری را به شهرداری اعلام نمایند تا در هنگام اجرای پروژه ها این موارد لحاظ شود.این موضوع بر می گردد به تحقق مدیریت واحد شهری که مورد تاکید ما نیز می باشد.

َمحمود صادقی عکاس روزنامه بامداد جنوب

سوال: با توجه به اینکه شهر ما فاقد نمایشگاه دائمی یا به تعبیری نگارخانه است تقاضا داریم جهت احداث نمایشگاه یا نگارخانه در این نشست خبری قول مساعد بدهید.پاسخ حضرت عالی چیست؟

شهردار:دایر کردن نمایشگاه دائمی مورد موافقت ما نیز است،قصدمان بر این است که با مدیر کل میراث فرهنگی  و گردشگری جهت تحویل یک یا دو ساختمان قدیمی در بافت تاریخی فرهنگی بوشهر وارد مذاکره بشویم که نگار خانه یا نمایشگاه دائمی را جهت بازدید عموم مردم در بافت قدیمی بوشهر راه اندازی کنیم.

مرتضی رضایی خبرنگار هفته نامه نسیم جنوب

سوال: با توجه به اینکه ساحل و بافت قدیمی بوشهر از جاذبه های توریستی و گردشگری شهر بوشهر محسوب می شوند دیدگاه شما در خصوص برنامه ریزی جهت همخوانی پروژه ساحل سازی با نمای بافت تاریخی بوشهر و نیز مرمت بافت تاریخی چیست؟

شهردار بوشهر:امسال شورای اسلامی شهر اعتبار خوبی برای ساحل و بافت قدیمی بوشهر در بودجه سال جاری گذاشته ولی معلوم نیست که پیش بینی اعتبار مذکور در بودجه محقق شود.تلاشمان در جهت تغییر و زیبایی چهره بافت است اما به شرط مشارکت جدی استانداری،فرمانداری و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سایر دستگاه های ذی ربط می باشد

 البته به گواه ناظران بهترین پروژه های ساحل سازی در کشور مربوط به بندر بوشهر است.

درباره توسعه فضای سبز بوشهر لازم است عنوان کنم که آب مربوط به المان های میدان سطح شهر از آب شهر نیست و از آب چاه پمپاژ می شود.در همین راستا سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری ۹۰ درصد انشعابات فضاهای سبز را به دلیل کمبود آب شرب شهروندان قطع کرده و آبیاری فضاهای سبز به وسیله آب چاه انجام می پذیرد.

 

پنجره: 

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.